02.05.2020.
Autor: Marin Karabaić, dr.med.dent.
Prednosti upotrebe lasera u modernoj stomatologiji
Prednosti lasera naspram klasičnih postupaka su: smanjena bol pri zahvatu, očuvanje maksimalnog volumena zubnog tkiva, sterilizacija radnog područja i biostimulacija odnosno brže zarastanje tretiranih mekih tkiva.
Laseri u dentalnoj medicini su zastupljeni već dugi niz godina, jos od kraja osamdesetih godina. No unatoč tome, zbog visoke cijene i potrebne edukacije u primjeni lasera koristi ju mali broj klinika. Studio Komadina se može pohvaliti da je jedna od rijetkih ordinacija koja koristi dentalne lasere u svojoj svakodnevnoj praksi gotovo pri svim zahvatima, te ima stručno osposobljeno osoblje koje se konstatno educira u upotrebi lasera u dentalnoj medicini. Lasere možemo koristiti za tvrda i meka tkiva te upravo zbog toga Studio Komadina ima dva tipa lasera tvrtke Biolase.
Laseri se koriste gotovo u svim granama dentalne medicine. Klasično liječenje upalnih procesa, granuloma i cista je stvar prošlosti. Zahvaljujući laserskoj tehnologiji izlječenje takvih bolesti je puno brže, bezbolnije i uspješnije.
Liječenje virusnih bolesti poput Herpes Simplexa i Zostera se prije smatralo nezamislivim, u Studiu Komadina leserski tretman takvih bolesti se pokazao puno uspješnijim, skraćujući vrijeme oporavka i dovodeći do potpunog oporavka u rekordnom vremenu.
Uklanjanje karijesa laserom se radi beskontaktno i selektivno. Zahvaljujući tome je smanjena bol i stres na zub, ostavljajući zdravo zubno tkivo netaknutim, istovremeno sterilizirajući područje rada ubijajući mikrobe laserskom zrakom, što pridonosi boljoj prognozi za pulpu i zub u cijelosti.
Liječenje parodontnih bolesti nikad nije bilo ugodnije i efikasnije. Klasično liječenje takvih bolesti zahtijeva kiretiranje i poliranje korijenova kiretama da bi se zaustavila bolest, što je dosta neugodno, bolno i traumatično za pacijente. Laserskom terapijom dolazimo do puno boljih rezultata, u kraćem vremenu i bez boli i traume za pacijente.
Laseri su doveli do revolucije u dentalnoj medicini, gdje su ne samo olakšali pacijentu iskustvo u ordinaciji, nego i poboljšali razinu kvalitete usluge koja se pruža bolesniku.