24.01.2022.
Autor: Ante Žuvela, dr.med.dent.
Prednosti lasera u liječenju granuloma
Granulom je upala tkiva koja nastaje oko korijena zuba, najčešće kao posljedica bakterijske infekcije zuba. Karijes je jedan od najčešćih uzroka nastanka granuloma.
Granulom nastane kada se infekcija zuba proširi iz pulpne komore van korijena zuba, te uzrokuje upalu parodonta oko korijena zuba, zbog čega se često kada pričamo o granulomu koristimo izrazom periapikalna upala zuba.
Granulom se na rendgenskoj snimci vidi kao prosvijetljenje u području korijena zuba. Za dijagnostiku granuloma nam je također jako bitna anamneza pacijenta, intraoralni pregled i intraoralni testovi. Pacijent sa granulomom može imati jake bolove, a može biti i bez ikakvih simptoma, potpuno nesvjestan i da ima granulom. Kao dodatna dijagnostika često se koristi i CBCT koji nam pruža precizniji 3D prikaz lezije u kosti.
Liječenje granuloma se provodi na način da se, ukoliko je potrebno, zub anestezira i na taj način oslobodi pacijenta boli. Uspostavi suho radno polje, očisti sav karijes i pronađu svi kanali. Jednom kada je doktor našao sve kanale, njegov zadatak je probiti kanale do vrha, precizno izmjeriti i proširiti kanale. S time ne samo da mehanički uklanjamo baktrerije, inficirani dentin i zaostatno pulpno tkivo, nego i stvaramo prostor za dobro ispiranje dezificijensom i ulazak laserom duž cijele duljine korijena. Klasično liječenje granuloma se sastoji od mehaničke obrade kanala iglicama i dezinfekcije najčešće Natrijevim hipokloritom. Međutim kod primjene lasera u liječenju granuloma, učinak dezifekcije na korijenske kanale je puno veći. Iako su obični dezificijesi jako učinkoviti, mogućnost prodora u lateralne kanaliće u korijenu je jako mala u odnosu na laser. Dok dezificijensi mogu eliminirati 80% mikroorganizama na dubini od 100 µm, laseri su tu učinkoviti 99.92%. Naravno sa većom eliminacijom bakterija veća nam je i mogućnost uspješnost same terapije.
Laseri koji se koriste u liječenju granuloma su diodni laseri valne duljine 840nm i erbium laseri valne duljine 2790nm.
Poslije uspješne eliminacije mikroorgranizama iz kanala, kanali se pune cementom i gutaperkom. Koliko je u liječenju bitna eliminacija mikroorganizama iz kanala jednako toliko nam je i bitno dobro 3D punjenje kanala punilom, za uspješnu terapiju granuloma.
Poslije završenog liječenja rade se kontrolne RVG snimke. Odmah poslije punjenja, za kontrolu samog punjenja, te nakon 3, 6 i 12 mjeseci. Ovisno u veličini granuloma, u periodu 6-12 mjeseci trebali bi imati potpuno obnovljenu kost oko korijena zuba nakon uspješne endodontske terapije.